Vitrin készítés - Ahogy egy műszerész csinálja
Vitrin világítás készítés és szekrényjavítás
Hááát sziasztok.
Tudom, hogy nem közvetlen kapcsolódik a makettezéshez de valahol mégis. Hol is tartsuk az elkészült makettjeinket? Hát mindenki máshogy tárolja a dolgait de jellemzően a nagy többség egy vitrint vagy üveges polcot használ az elkészült darabok kiállítására.
Még régebben beszereztem egy Ikeás vitrint használtan a Facebook Marketplaceről de az csak 3 polcos és az igazat megvalva már meg is telt. Én nem vagyok az az ember aki 1 polcon szereti halmozni a dolgokat, inkább az a féle vagyok aki szereti a dekoratív, művészi megjelenést.
Sokat keresgéltem de nagyon drágán találatam, még használtan is. Így átmenetileg letettem róla, hogy beszerezzek egy másikat és elkezdtem beletörődni, hogy muszáj leszek a makettjeimet egyenlőre halmozni.
Ekkor jött a kedves ügyfelem, Gergő aki éppen egy költözés keretein belül az eddig használt üvegajtós, üvegpolcos szekrényétől szabadulni szeretett volna és megkérdezte, hogy ha már ilyen jól összebarátkoztunk, nem tartanék e igényt a szekrényre. Hát gondolhatjátok, hogy kaptam a lehetőségen és amilyen gyorsan csak tudtam magamhoz is szállítottam a szépen becsomagolt szekrénykét.
Kibontogatva a költöztető fóliából, hamar kiderült számomra, hogy azért az idő már megviselte így amellett, hogy támolyog mint aki be van rúgva, illetve az ajtót tartó 3 zsanér csavarjainak jelentős része ki van szakadva és örökjáró a menet, így ebben a formában nem sokat tart. Szerencsére nem vagyok a kétségbe esős típus és szeretek bútorokkal is foglalkozni így mindennek tudtam a megoldását.
Kezdésképpen az ajtóval kezdtem foglalkozni, hiszen nem lenne nyerő ha a földön landolna az ajtó, mert hamar szilánkágyon járnék. Ennek megoldására lehet kapni Praktikerben és Obiban is olyan kis famenetes dolgot amit ha befúr és beteker az ember a közepébe hagyományos metrikus menet van. Na pont ilyennek váltottam ki a fa menetet ott ahol kiszakadt, így az ajtó már biztonságosnak mondható.
Mivel terveimben egy nagy ruhás szekrény mellé terveztem tenni, ezért a dölöngéléssel nem terveztem külön foglalkozni, majd kap két szép csavart a szekrénybe aztán megáll. Természetesen lábai alá bútoréket raktam, ne dőljön előre mert mégis csak kisgyerek és macska is van a lakásban.
Na mondjuk azt, hogy a szekrény áll...de annyira sötét kiállítási vitrinnek. Sebaj, villanyszerelő és műszerész vagyok, megnézzük mit találunk hozzá. Előre ki kell jelentsem, sajnos most az anyagi forrás elég szűkös, ezért igyekeztem olyan megoldást és elemeket találni amikkel vagy van itthon vagy maradék a cégemben.
Nézzük mik vannak:
- 24V COB Led szalag, közel 9 méter
- 24V DC tápegység
- RF-es vezérlő távirányítóval
- vezetékből van dögivel
- dugvilla
Na tehát ezek voltak készleten. Majdnem a teljes szett. De valamivel az üveghez kéne rögzíteni. Hát nézegettem ilyen üvegszorítókat de méreg drága és nem lehet csak rendelni így erről letettem. Nem baj, irány a Praktiker aztán főzünk abból amit találunk.
Az említett barkácsárúházban kaptam is 8,2x10 milliméteres nyer U aluprofilt. Ez pont jó mert 8 milliméteres a ledszalag. Ezt lemértem még az üzletbe is egy fellelt eladásra szánt mérőszalaggal amit természetesen nem vettünk meg de tökéletesen megfelelt a helyszíni ellenőrzésre.
Haza hozva lemértem a polcok szélességét és levágtam az alu profilból 5 db 45cm-es darabot. Természetesen a kezembe kerülő első reszelő a Revell reszelője, így kipróbáltam az alu megmunkálásában amiben ismét sikeresen vizsgázott. Jöhettek a ledszalagok. Megnéztem, hogy melyik a legutolsó pont ahol még vágható de a profilon belül marad és levágtam. Ebből is természetesen 5 db-ot vágtam és hozzá 5db 2x075-ös kábelt.
Ezek végeit leblankoltam, megcsupaszoltam az erek végét és hozzáforrasztottam a ledszalagok megfelelő pontjához. Mehetett bele egyesével a profilba. Azárt egy kicsit pontatlan volt valamelyik mérő szalag mert egy hangyányi akadály azért volt, amit az egyik csípőfogó gömbölyű végével szépen benyomkodtam, úgy, hogy ne okozzak kárt a ledben.
Miután sikerült véglegesen beleapplikálnom minden szalagot a saját profiljába, jöhetett az üvegre rögzítés. Na de, jöjjön a nehézség. A 3 gyári üveg 4mm-es, a 2db utólag vágatott pedig 3mm-es üveg, nekem pedig van egy 8mm-es nyílásom.
Az eredeti elképzelés az lett volna, hogy összenyomom az aluprofilt de ezt hamar elvetettem mert nem lehetett volna szépen kivitelezni. Ezután keresgéltem, hátha találok itthon öntapadós gumicsíkot amivel meg lehet szorítani az üvegen de ez sem volt megoldás mert nem volt itthon. Így aztán jöhetett a sok tákolós videó legfontosabb kelléke...a taknyolósragasztó pisztoly.
Az üveg egyik végét szépen ablakpucováló szerrel megtisztítottam, hogy szépen tapadjon megy egyébként is. Forró ragacs az aluprofilra majd szépen ráigazítottam az üvegre. Ezt megtettem mind az 5 üveglapnál.
Ezt követően kifúrtam a hátfalon a lyukakat és átvezettem a kábelezést. Mivel oldható sorkapocs most éppen nem volt fent a lakásban, lent meg hideg volt, nem volt kedvem lemászni az autóig, így a kábelek ereit szépen a szekrény hátuljánál összeforrasztottam majd leszigeteltem.
Jöhetett a teszt. DC táp, vezérlő, dugvilla és vezeték. Amit ezt össze raktam bedugtam és voálá, már világított is. És még fényerőt is lehet szabályozni. De nem én lettem volna aki itt megáll. Mivel okosotthon rendszert tesztelek épp itthon így miért is ne raknék egy Sonoff egyfázisú relét a rendszerbe?!
Tehát még ezt is beintegráltam az áramkörbe, szépen összekötegeltem a kábeleket majd mehetett a szekrény a helyére.
Mint láthattátok még az összeállítást követő képen, hogy kissé koszosak voltak az üveglapok így kaptam még egy takarítást és kész is lett.
Még nem teljesen tiszta mindenhol és lehet, hogy lesz még rajta csiholni való de nektek hogy tetszik? Mondjátok el kommentbe a véleményeteket.
Köszi, hogy ezt is elolvastátok. További szép napot!