Mennyibe kerül elkezdeni a makettezés? - Melyik hobbi az olcsóbb?
Sziasztok.
Egyenlőre a napokban nincs lehetőségem nagyon leülni makettezni de addig is gondolkodtam rajta, hogy milyen témával állhatnék elő, amit érdemesnek tartok boncolgatni. Hát így jutottam el a címben említett témához.
Kezdjük onnan, hogy lehetőségem volt már rengeteg hobbit kipróbálni de valahogy mindegyik félbemaradt egy idő után. Az eddig legjobbakat vagy inkább legtovább űzött tevékenységek költségeit fogom összevetni a makettezéssel.
Ezek a hobbik a 3D nyomtatás ( Filamentes és gyantás, ezt a kettőt külön fogom kezelni mert más más a beruházási ára és az anyag ára is), horgászat, RC autózás és esetleg még a videózást vagy YouTube videó gyártást fogom alapul venni.
Kezdjük is a filamentes 3D nyomtatással. Ha nézünk egy átlagos, belépő szintű 3D nyomtatót azok is jelenleg 120 ezer forint között mozognak de egy Creality K1C ami egy háztartásba megfelelően használható minimálisabb szaktudás nélkül az például 180 ezer forint körül mozog. Természetesen kezdésnek az ember vesz 1.-2 kiló filamentet (nyomtató szálat) is ami kilónként 7000 és 13000 forint között mozog. Természetesen lehet silányabb minőséget venni de azt nem számolnám ide mert azonnal képes elvenni az ember kedvét a nyomtatástól. Így tehát összegezve, ha élvezni is szeretnénk a nyomtatás örömét, kezdeti beruházásképp 200-300 ezer forint között kell számoljunk nyomtató és anyagválasztástól függően. Hazavittük a nyomtatót és belekezdünk. Igazából elején menni fog aztán belefutunk az első hibába és tanulunk és tanulunk ami egy igen hosszú folyamat ha azt nézzük mire eljutunk addig, hogy a saját tervezésű tárgyunkat nyomtatjuk ki. A rengeteg kiló anyagról már nem is beszélve amit elhasználunk. De ha összegezzük azt láthatjuk, hogy a kezdeti beruházás elég magas de utána megfelelő tudás kíséretében szinte minimális a fenntartási és anyagköltség.
Jöjjön a gyantás nyomtatás. A gyantás nyomtatók jellemzően olcsóbbak mint a filamentes társaik de az anyagköltségük és üzemeltetésük magasabb. Ebben a kategóriában már 100-120 ezer forint között találunk olyan nyomtatót amit élvezet használni. de sajnos a minőségi gyanta 10-12ezer forinttól indul. Természetesen vannak olcsóbbak, akcióban is ki lehet fogni olcsóbbat de most ezeket ne nézzük. Ehhez az egészhez szükségünk van még alkoholra, igen csak nagy mennyiségben, pláne ha valamilyen mosót is használunk, amit elég nehéz beszerezni nagyobb tételben, hiszen az izopropil alkohol nem minden boltban kapható. Aki a denaturált szeszt javasolja nektek azt engedjétek el. Átmenetileg megoldás de a felszínen maradékot hagy és olyan mint ha levízkövesedett volna a tárgy. Tehát ezt is összegezve. Valamivel kisebb kezdeti beruházás, szép végeredmény de magasabb fenntartási költség. Ráadásul körülményesebb és macerásabb a használata is.
Gondolom nem én vagyok az egyetlen aki évekig horgászott (sajnos manapság már ezt a hobbit nm űzöm) de megközelítőleg 8 éve mikor utoljára voltam már akkor is méregdrága hobbi volt. Kezdetben meg kell venni botot, táskát, tartót, széket, csalit, ládát, horgot....és órákig sorolhatnám amit ha egy kezdőzettet nézünk már akkoriban is több száz ezerre rúghatott. Ehhez képest manapság már sokszorosára dagadt ez az összes a horgászvizsgát, kártyát és a kezdeti dolgokat nézve, ráadásul a napijegyek és a hal ára is már legalább a duplája. Így szerintem nem lövök mellé ha valaki horgászni szeretne, simán el tud költeni 400-500 ezer forintot egy kezdő szettre.
Igazából a maradék két említett hobbi mint az RCzés és a YouTube tartalom gyártás nagyon sok mindentől függ így ezekre csak azt mondanám , hogy 200 ezer forinttól akár 2 millió forintig is elszaladhat a kezdeti befektetés. Nekem például a youtubozáshoz inkább utóbbihoz közelített a befektetés.
Most, hogy ezeket megnéztük térjünk is rá a lényegre. A makettezésre és nézzük úgy, hogy nem olyan elvetemülten kezdesz bele mint én hanem inkább csak szeretnéd kipróbálni, hogy milyen és onnan építenéd fel a dolgot. Na mi is kell ahhoz, hogy belekezdj a makettezésbe. Először is fel kell menned egy oldalra vagy el kell menned egy boltba. ( Továbbra is ajánlom Andrást a hobbystore.hu oldallal mert ha elakadtok, elég tudása és tapasztalata van ahhoz, hogy mindenben segítsen, türelmesen.) Ha csak kipróbálni szeretnéd, hogy mennyire tudna lekötni a makettezés akkor elegendő egy Revell makett szettet és egy ecsetet venned. A kinézett makett mellé adnak alap festékeket és egy ecsetet is de azért írtam, hogy ecsetre is szükséged lesz mert az az ecset még portalanításra is valami ritka vacak.
Ha úgy érzed, hogy ez neked bejön és csinálnád akkor készülj rá, hogy el fog kapni a gépszíj és a makettek mellett rengeteg kiegészítőt, eszközt és festéket fogsz vásárolni mert iszonyat széles a paletta de pont ezért próbálok mindent megosztani veletek a blogon, hogy ne fussatok bele olyan haszontalan dolgokba amik csak pénzkidobások lennének. Na de nézzük is mi az amit kezdés éppen venni fogsz:
Hagyományos ecsetes festéshez:
Festék szett: 50-60 ezer forint
Ecset: 5-20 ezer forint
Ecsetmosó: 0-5 ezer forint
Nedves paletta: 5-15 ezer forint
Csípőfogó: 3-5 ezer forint
Csipesz: 2-3 ezer forint
Reszelő: 3-5 ezer forint
És ez nagyjából itt ki is fújt de a végeredmény minőségének javítása érdekében hamar rá fogsz térni az airbrush és a drybrush használatára ami az alábbiakkal növeli az eddigi befektetéseid:
Airbrush kompresszor: 50-70 ezer forint
Festőkabin: 40-60 ezer forint
Airbrush pisztoly: 10-20 ezer forint
Airbrush festék szett: 50-60 ezer forint
Drybrush ecset: 2-10 ezer forint
Természetesen egy rakás kiegészítő és minden egyebet lehet vásárolni de valahogy így néz ki ha bele veted magad. A makettek árát szándékosan nem írom mert az a 3000 Ft-os makettől egészen a 300ezer forintosig minden van.
Összegezve a tapasztalatomat, a makettezés egy egész kedvező kezdeti beruházással indítható hobbi ami szépen akár 1-2 ezer forinttal is fokozatosan fejleszthető, növelhető. Természetesen a többi hobbival is egészen a végletekig el lehet menni ahogy a makettezésbe is de próbáltam a cikket normális, ép elméjű ember szemszögével megközelíteni. ( Bocsi mindenkitől aki most ezt pont az ellenkező oldalról olvasva magára vette de én is közétek tartozom úgyhogy ne haragudjatok meg nagyon rám.)
Aki pedig most kezdené a makettezést, azt mondom, hogy nyugodtan kezdjen bele egy szettel, próbálja ki magát, gyakoroljon és szépen fokozatosan fejlessze a felszerelését. Ha pedig elakadtatok: https://hobbystore.hu/
Remélem tetszett az összefoglalás és lesz akinek hasznára válik.