Tiszta Airbrush-ért a denevér erejével - Guzzanti GZ-075 Ultrahangos tisztító
Sziasztok.
Több külföldi YouTube csatornán láttam, hogy a gyakorlottabbak egy ultrahangos tisztítóval távolítják el a festéket és a rárakódott szennyeződéseket a festékszóró pisztolyról. Gondoltam én is teszek egy próbát. Beszereztem egy Guzzanti GZ-075 típusú tisztító készüléket aminek a linkjét megtaláljátok a bejegyzés végén.
Kezdjük a kicsomagolással. A dobozt kinyitva a készülék fogad minket, bubifóliába csomagolva, mellette pedig a gyártó véleménye található ahogy MHVTomi is mondaná. A készüléket ha kivettük a fóliából, felnyitva a fedlapot, alatta találjuk a kiegészítőket és egy kis papír dobozban a tápegységet.
Túl sok mindent nem kapunk hozzá, egy műanyag kosarat, egy cd rögzítőt és a tápegységet de igazából többre nincs is szükség. A CD rögzítőt konkrétan én el is raktam a dobozba, a műanyag kosarat félre tettem mert szerintem erre se lesz szükség.
A készülék hátulján van a tápcsatlakozó amibe bedugva a tápot és áram alá helyezve, nem történik még semmi. A fém belső részen van egy maximum jelölés ami azt hivatott szolgálni, hogy annál tovább ne töltsük.
Mielőtt viszont nagyon belevetnénk magunkat a használatába, nézzük, hogy hogyan is működik. Manapság egyre elterjedtebb az indukciós főzőlap aminek a működési elve nagyjából azonos. egy bizonyos frekvencián rezegtetve a testet, maga a test molekulaszerkezete is rezgésbe kezd. Pontosabban felgyorsul ez a rezgés. Az ultrahangos tisztító esetében egy magas hangfrekvencián dolgozik a gép ami a testek részecskeszerkezetére hat és felgyorsítja annak mozgását. A mozgás hatására vibrációba kezd ami miatt leválik róla minden szennyeződés...legalábbis a jelentősebb része.
A címben azért hoztam fel a denevért mert a denevér hasonló hangfrekvencián dolgozik. Ugye mint tudjuk a denevér ultrahangot bocsát ki és a visszaverődött ultrahangból határozza meg a tárgyak helyzetét és távolságát. Természetesen ez egy sokkal gyengébb teljesítményű hang mint amit mi a tisztításnál használunk de akinek indukciós főzőlapja van biztos ismeri azt a hangot amikor bekapcsolja és egy zizegő hang kíséretében elkezd a víz vibrálni, majd forrni. Abban az esetben az elektromos indukció hatására az edény részecskéi olyan gyorsan rezegnek, hogy az edény molekulái egymáshoz csapódva hőt termelnek. Mi ezt a hőt használjuk fel sütésre, főzésre.
Most, hogy ennyire elkalandoztam a működésben, térjünk vissza a készülékhez. Én közel a "Max" jelölésig töltöttem langyos vízzel és adtam hozzá némi Vallejo Airbrush Cleanert. Az Airbrusht magát szétszedtem és darabjaiban helyeztem bele. Természetesen nem az egészet mert nem gondolnám, hogy olyan részeket tisztítsak vele amik nem érintkeznek festékkel.
Így bele dobtam a dűznit, a tűt, magát a tartalmas házat, tűvédőt és annak részeit. Készítettem előtte pár képet, hogy leássátok, mennyire voltak szennyezettek az elemek.
A készülék ON gombját megnyomva, a kijelzőn megjelenik, hogy 180. Ez a beállított alapérték az időzítőnek, azaz 180 másodpercig fog működni. Nem is változtattam rajta, egyből megnyomtam ismét az ON gombot ami egyben az indítás is. Azonnal "felbúgott" a gép és azonnal látszott, hogy megkezdődött a szennyeződés leoldódása. Ami fontos, hogy lassan egy hete nem használtam a szóró pisztolyt így az idő alatt teljesen megszáradt festékkel kellett szembenéznie a gépnek. (Természetesen át volt mosva és letisztítva amennyire azt szétszedés nélkül lehetett)
Az első ciklus letelte után megnéztem az eredményt. Igen csak sok festékdarabot találtam a tisztító kádjának alján de nem volt makulátlan az eredmény, találtam még több helyen olyan festéket ami elkezdett már leválni de még nem jött le így további 90 másodpercre ráengedtem a ketyerét. Na ez már elégnek bizonyult ahol, hogy elfogadható végeredményt kapjak. Természetesen voltak olyan részek, melyek még igényeltek némi kézi sikálást, tisztítást de egy hete rászárad, kikövült festék esetében nem is várjunk többet. Ha közvetlen használat után rakjuk bele, biztos szebb végeredményt kapunk.
Összességében elégedett vagyok az eredménnyel és nagyban megkönnyíti az eszközök tisztán tartását. Ha lesz lehetőségem kipróbálom egyéb eszközökkel is, mint például a reszelő, ecset, esetleg majd új maketten is, hogy milyen mértékben lehet megtisztítani, zsírtalanítani vele a műanyag felületet és arról is adok majd visszajelzést.
Köszönöm, hogy ha elolvastad a bejegyzésem és a blogon találsz még több érdekességet. Iratkozz fel a Facebook oldalamra, hogy ne maradj le az új bejegyzésekről.