2024. dec 05.

Revell Northsea Fishing Trawler 1:142 Hajó makett építés - 2. rész

írta: Gál Balázs
Revell Northsea Fishing Trawler 1:142 Hajó makett építés -  2. rész

Javítás és összeállítás

Sziasztok ismét.

Hát ha az embernek lesz egy kis szabad ideje és nagyon szeretne haladni a projektjével, kissé türelmetlenné válik. Legalábbis én nem vagyok az a túlzott türelemmel rendelkező ember, pláne nem akkor ha nem tudok magammal mit kezdeni.

Így aztán úgy döntöttem, hogy várakozás helyett inkább egy fél guriga maszkoló szalaggal először is lejavítom a hajócska alját ami egy merő fekete festék lett és kicsit folytatom a gyártó véleményében lévő első pontot.

Fogtam egy maszkoló szalagot ( 6mm-es AK szalag volt épp kéznél) és a teljes feketére festett részt lemaszkoltam vele, hogy véletlenül se fújjam össze. Ezután kicsit megtisztogattam az alja részét és már vettem is elő az airbrush pisztolyom. Mehetett bele a szín amit már előzőekben is használtam és ismét lefújtam a felületet több rétegben, egészen addig ameddig teljesen el nem tűnt a nem kívánatos fekete hatás.

img_1956.JPEG

Ez szerencsére elég hamar meg volt és amíg száradt, úgy döntöttem, hogy a fedélzeten lévő 4 db "dobozt", amit inkább mondanék a hajó belsejébe vezető fedőnek a valós hajón, lefestem feketére ahogy az a nagy könyvben meg van írva. Ennél hagyományos ecsetet használtam, se bátor nem vagyok annyira, se pedig gyakorlott, hogy airbrushal fújjam le őket. Ráadásul kockáztatni se szerettem volna, hogy esetleg megint megfújkálok valamit.

Így aztán jöhetett a nedves paletta, ecset, festék és természetesen víz az ecsetmosóba. Sajnos időközben érkezett egy nem túl kielégítő telefonhívás ami miatt az ember kicsit idegessé válik így kissé remegett a kezem a festése közben de szerencsére az idegesség hamar elmúlik ha az ember ecsetet ragad és fest. Végül miután lefestettem őket elmondhatom, hogy azért látszik az idegesség de nem lett annyira borzasztó.

img_1961.JPEG

A következő lépés a hajó korlát belső felének a lefestése volt. Mint már láthattátok, én nem használok revell festékeket, minden esetben megpróbálom megtalálni az itthon lévő festékpalettában a megegyezőt vagy legalább hasonló színvilágot. Erre a részre a revell a 314-es számú, bézs színárnyalatát ajánlja, elkezdtem keresgélni a neten, hogy ez kb hogy is néz ki, végül a Vallejo Titanic festék szettjébe találtam egy közel azonosat amit Light Brown, azaz világos barna néven futtatnak. Ezt töltöttem be az airbrushba és finoman elkezdtem lefújni. 

Amit ennél a lépésnél észre vettem, hogy fontos az airbrush festésnél az is, hogy milyen felületű, görbületű elemet fújunk mert ezen a részen ahol a levegő vissza tudott csapni, kicsit lentebb kellett vegyek a pisztolyon a nyomásból a szép, megfolyás mentes végeredmény érdekében.

img_1959.JPEG

Miután szépen megfújtam ezt a részt és hagytam megszáradni, belepróbáltam a fedélzetet ami meglepően szépen illeszkedik a hajótestbe. Jöhet a ragasztó. A fedélzetet körbe kis pöckök tartják amikre mindegyikre nyomtam egy kis ragasztót. Mondanom se kell, hogy úgy éreztem magam közbe mint hamupipőke de miután az összesen végig mentem, finoman becsúsztattam a hajótestbe a fedélzetet és eligazítva benyomtam a helyére.

Na most, hogy ezek a helyére kerültek, a lépés még tartalmazza a kormánylapát és hajócsavar beszerelését. Na ezek azok a kifejezések amiket még ismerek is. Viszont az építést természetesen elrontottam. Lényeg a lényeg, lefestettem a hajócsavart és a kormánylapátot is még magában a keretben így nem kellett azzal bíbelődnöm, hogy hogy fogom meg amíg festem. Egyszerűen lefestem és mikor kivágtam a keretből a vágási részeket még lejavítom.

Miután mehetett a két elem a helyére, itt döbbentem rá, hogy kicsit felcseréltem az építésbe a sorrendet. A hajócsavar így sajnos nem megy a helyére mert útban van a kormánylapátot tartó rész. Nem baj, nem esünk kétségbe, elővettem a kis makett fúróm és a hajócsavar lyukát kicsit megfúrtam. Így már oldalról is be tudtam buktatni a hajócsavar és észre se lehet venni, hogy nem figyeltem a sorrendre.

img_1960.JPEG

Jöhetett a kormánylapát. Itt is volt egy olyan probléma, hogy míg az alsó tüske becsúszik a lyukba a felső résznek akkor kellett volna bekerülni amikor a hajótest két része összekerül. Ennek megoldására egy csípőfogó szolgált. Nem sokat, éppen csak annyit csíptem ki a felső körívből amennyi elég volt ahhoz, hogy be tudjam pattintani a hajó kormánylapátját anélkül, hogy ragasztanom kelljen vagy kiesne a helyéből.

Miután összeállt az első pontban leírt elemek, leszedtem róla a gondosan felvitt maszkoló szalagot és szépen eltakarítottam a dolgaimat mert hát az is fontos.

Hamarosan folytatom a hajó többi részének az összerakását de azzal már tényleg megvárom a festőkabint. Ezt egyszerűen muszáj voltam összerakni, hogy lássam legalább egy részét egyben a dolgoknak, mert szerintem a makettezésben ez az egyik legszebb rész. Amikor a sok kicsiből összeáll egy egész.

Természetesen a hajó linkjét berakom ide, hogy aki csak ezt a cikket olvasná az előzmények nélkül, megtalálja.

Remélem várjátok a folytatást. Ha van véleményetek, írjátok meg nyugodtan kommentbe.

Revell - Northsea Fishing Trawler 1:142 hajó makett 05204R -

Szólj hozzá

makett hajó revell airbrush Makett hobbystore